Jest XXI wiek, ponoć wiek technologii, nowości i cudownego społeczeństwa siedzącego w Internecie. I nadal starożytni tym bardziej mieli rację, głosząc to, co głosili. A zwłaszcza Heraklit z Efezu mówiąc o fundamentalnej zasadzie świata: zmianie.
No i faktycznie zmiana jest w zasadzie jedyną stałą zasadą w świecie.
Bardzo lubię czytać przeróżne komentarze ludzi na Internecie pod różnymi artykułami wziętymi z życia albo i nie. I czasami jakiś komentarz wyprodukuję. Ciekawi mnie niezmiennie i zarazem bawi, jak wielu ludzi uparcie twierdzi, że czegoś by nie zrobiło i obrzuca negatywnymi komentarzami lub dosadnym błotem bohaterów danych artykułów. Jedna z Pań kategorycznie twierdzi, że ona jest w stanie powiedzieć, że tego nie zrobi np. nie zdradzi, nie zgwałci, nie zabije itp. itp. No fakt w momencie kiedy ona te słowa pisze, to trudno pisać na klawiaturze i jednocześnie kogoś mordować albo zabijać. Czyli w tej akurat chwili. Ale co będzie na przykład za dajmy na to 5 miesięcy, 2 lata, 5 lat? Albo w sytuacjach krańcowych (typu zagrożenie życia, wojna, czara cierpliwości się przeleje itp.)?
Wszystko w każdym momencie się zmienia. Ja siedząc przy komputerze mam włosy spięte, ruszam palcami dwoma po klawiaturze, myślę tak a nie inaczej w tym momencie. Za 5 minut może się rozpętać wojna a ja mogę kogoś zabić, bo będę chciała przeżyć. W sumie mało kto nie chce przeżyć.
Jednak nauka na pograniczu filozofii i biologii czyli socjobiologia ma swoją rację. Instynkty i głębokie pierwotne emocje są przytłumione przez zachowania kulturowe i normy etyczno-moralne, ale to nie znaczy, że one zniknęły. One są i się ujawniają w takich krańcowych ekstremalnych sytuacjach. I wszystkie twierdzenia można wtedy spokojnie zwinąć w kulki i rzucić do kosza.
Fajna taka ułuda myślenia, że jak teraz coś powiem, że nie zrobię, to już to jest na zawsze.
Czas wrócić do kontemplacji starożytnych i przekartkować Heraklita – wszystko płynie, nic nie stoi w miejscu, jest w ciągłym ruchu (a sam cytat podobno pochodzi od Simplicjusza z Cylicji).
Nieważne jak chcemy zaklinać rzeczywistość – nic nie stoi w miejscu, wszystko gdzieś dookoła lata.