Pada pytanie:
Czeskie poczucie humoru jest słynne.
A Petr Zelenka znany czeski reżyser i scenarzysta odpowiada:
To, że mamy szczególne i specyficzne poczucie humoru, to jeden z bardzo popularnych mitów na nasz temat. O naszym poczuciu humoru piszą dziennikarze, pisarze, ten mit tworzą czescy intelektualiści. A to w ogóle nie jest prawda! Jest wręcz przeciwnie. Dobrej jakości dobry humor w Czechach jest coraz rzadszy. Zanika satyra polityczna, w czasach komunizmu będąca ważną częścią humoru. Słowo posmívat znaczy wyśmiewać, a to jest humor pełen nienawiści. I to nie przypadek, że mamy kilka słów określających zły humor. Bo używamy go jako broni. W sławnym czeskim poczuciu humoru jest mnóstwo złośliwości. W Argentynie byłem pod wrażeniem argentyńskiego poczucia humoru. To samo przeżyłem na Filipinach. Oni się śmieją bardzo często z tych samych rzeczy, co my. Jestem ostrożny, jeśli chodzi o „czeski typ” poczucia humoru.
No cóż ja widziałam w Pradze jako turysta, że pewne rzeczy, które w Polsce by nie przeszły (bo konserwatyzm, bo co powiedzą ludzie itp.) jednak w Pradze są. Przed Muzeum Kampa można zobaczyć rzeźby Davida Černý’ego – Niemowlęta. Wypięte w pozycji raczkującej, nagie. I także niemowlęta wspinające się na wieżę telewizyjną w dzielnicy Żiżkov.
David Černý szokuje nieco. Nawet szokuje Czechów, zwłaszcza ich władze po zrobieniu rzeźby Entropa w 2009 z okazji czeskiego przewodnictwa w UE. Zastanawiałam w pewnym momencie, czy te niemowlęta raczkujące by były w stanie zaistnieć w przestrzeni publicznej w Polsce.
Nawiasem mówiąc w Łodzi toczy się dyskusja z okazji wygranego projektu w Budżecie Obywatelskim – rzeźba jednorożców przy nowej stacji przesiadkowej tramwajowej w centrum Łodzi, która została nazwana Stajnią Jednorożców. Futurystyczne projekty jednorożców się nie spodobały internautom. W końcu zaprosili do realizacji rzeźby japońskiego artystę Tomohirę Inabę.
Powstaje pytanie, czy to szastanie pieniędzmi publicznymi czy jednak próba wprowadzania jakiegoś surrealistycznego elementu do przestrzeni nieco zabetonowanej Łodzi.
To samo dotyczy rzeźb Davida – czy jest to szastanie pieniędzmi (nie ma znaczenia czy publicznymi czy prywatnymi) czy faktycznie artystyczna próba wysokich lotów i mająca na celu wprowadzenie pierwiastka żartu i śmiechu z siebie samych?
Więcej o całej dyskusji dotyczącej projektu pomnika Jednorożca:
- www.dzienniklodzki.pl/aktualnosci/a/pomnik-jednorozcow-w-lodzi-beda-poprawki-projektow,12257478/
- www.dzienniklodzki.pl/wiadomosci/lodz/a/pomnik-rodziny-jednorozcow-w-lodzi-stworzy-japonski-artysta,12416222/
Więcej o zwiedzaniu Pragi śladami twórczości artysty Davida Černý’ego :