Kolejna edycja Encyklopedii Sztuki w PJM już za nami! ! Z roku na rok realizacja projektu przebiega coraz sprawniej. Procentuje doświadczenie.
W tym roku bardzo dużo pomogły ankiety wypełnione przez uczniów z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego na ul. Łuckiej w Warszawie przy pomocy Marka Krzysztofa Laseckiego. Uczniowie wskazali potrzebę nauki i zrozumienia w PJM konkretnych pojęć z historii sztuki. Także swoje propozycje haseł dało Muzeum Śląskie, jeden z partnerów projektu. Definicje do haseł zostały opracowane przez Agnieszkę Kołodziejczak, korygowane przez Paulinę Celińską i realizowane w PJM przez: Tomasza Grabowskiego, Marka Krzysztofa Laseckiego, Daniela Kotowskiego, Monikę Kozub, Justynę Kieruzalską przy wsparciu technicznym Karoliny Jakóbczak i Olgierda Koczorowskiego. Nagrania były realizowane w Galerii MEOK w Łodzi na początku października tego roku.
Okazuje się, że dużo łatwiej jest realizować projekt w tym roku. Hasła zostały opracowane przeze mnie i mogły być korygowane na bieżąco w trakcie realizacji tłumaczeń migowych bez pytania o prawa autorskie osób z muzeów. Jednak jest to wbrew pozorom istotna zmiana w stosunku do ubiegłego roku, ponieważ zbyt późno doszły hasła z definicjami opracowanymi przez pracowników muzeów – partnerów projektu i było bardzo mało czasu na przygotowanie się do tłumaczeń rok temu. W tym roku realizatorzy tłumaczeń migowych mieli sporo czasu na przygotowanie się i konsultacje dotyczące tłumaczeń. Także można było na bieżąco w trakcie tłumaczeń wprowadzić zmiany, żeby to miało sens i było wykonane na wysokim profesjonalnym poziomie.
Cały czas trwa edukacja jak coraz lepiej realizować tego typu projekt, jak go ulepszać i co brać pod uwagę. Jest to fajne doświadczenie, bo coraz lepiej poznaję język migowy i jego niuanse oraz mogę obserwować realizację takiego projektu w praktyce i być także jego częścią.
Projekt Encyklopedia Sztuki w PJM jest projektem cyklicznym realizowanym od 2014 roku we współpracy z Grupą Artystów Głuchych. Pomysłodawcą i koordynatorem jest Paulina Celińska. Pierwsza edycja została przygotowana przez Zachętę – Narodową Galerię Sztuki. W tym roku realizatorem projektu jest Fundacja Kultury bez Barier, partnerami: Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki, Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK, Muzeum Śląskie w Katowicach, Muzeum Narodowe w Warszawie oraz Artinfo.pl. Nagranych zostało kolejnych 50 haseł wraz z definicjami – pojęcia z historii sztuki często używane na oprowadzeniach kuratorskich, w opracowaniach historii sztuki. W latach 2014-2016 powstało 94 haseł.
Kolejny krok edukacyjny zrobiony! I wielka satysfakcja, bo się okazuje, że można zrobić coś fajnego i pionierskiego na wysokim poziomie! I powstanie do końca roku jedna strona internetowa, na której będą prezentowane wszystkie edycje Encyklopedii i będzie to solidna dawka wiedzy w PJM. Ale o tym to już następnym razem. 😊