Gdzieniegdzie wzmianki, gdzieniegdzie info. Ale nadal mało wiadomo o kolejnych artystach głuchych ze Skandynawii.
Na pierwszy ogień:
Joseph Albert Soult Berg ze Szwecji (1832-1916) był synem śpiewaka Isaka Alberta Berga. Zdradzał w dzieciństwie talent i uczęszczał do wielu szkół m.in. do Akademii Sztuk Pięknych w Sztokholmie, w szkole Achenbacha w Dusseldorfie i także studiował w Holandii, we Francji i we Włoszech. Około 1865 roku wrócił do Szwecji i wyspecjalizował się w tematyce marynistycznej. Malował akwarele, oleje z wielkim umiłowaniem spontanicznej twórczości. Jak można się spodziewać po wielu artystach tamtego okresu był także aktywnym działaczem w środowisku głuchych. Był założycielem Stowarzyszenia Głuchych w Sztokholmie. Także został członkiem Akademii Szwedzkiej. Jego prace marynistyczne znajdują w Muzeum Narodowym w Sztokholmie.
I tyle mówi jego krótka biografia w słowniku.
Można się domyślać jego bogatego doświadczenia życiowego i szerokiego horyzontu myślowego mimo faktu, że nie znamy całego przebiegu jego życia. Te parę linijek w słowniku jedynie wydobywa z mroków dawne artystyczne osobowości jak Berg.
Z kolei Juho Felix Talvia z Finlandii (1879-1960) uczęszczał do szkoły dla głuchych w Turku i do szkoły sztuk pięknych w Tampere. Był pod opieką artystyczną w pracowni Emila Wilkströma i brał udział także w dekoracjach budynków publicznych. Był aktywnym członkiem Stowarzyszenia Artystów Fińskich i jego prace były wystawiane w licznych wystawach z Turku i Tampere. Podróżował do Berlina, Rzymu, Florencji i Austrii. Także jego działalność społeczna była dosyć szeroka bo został prezesem Stowarzyszenia Głuchych HEFFATA i działał aktywnie w klubie Głuchych i w Fińskim Stowarzyszeniu Głuchych w Helsinkach.
I tyle wzmianek. Gdybym znała fiński to bym może czegoś więcej się dokopała w przepastnych czeluściach Internetu.
Na koniec bardzo krótka wzmianka o Norwegu Trygve Eliassenie (1877-1955), który uczęszczał do szkoły dla głuchych w Trondheim i był znany z obrazu „Katedra w Nidaros”, który został kupiony przez króla Siam (dawna nazwa Tajlandii).
*materiały i skan ilustracji pochodzą ze słownika „Il colore del silenzio” autorstwa Anny Folchi i Roberta Rossettiego, wydawnictwo Electa Modadori, Mediolan 2007 (tłumaczenie własne)